НОМИНИРАНИЯТ ЗА ОСКАР И ОБЯВЕН ЗА ЕДИН ОТ НАЙ-ДОБРИТЕ ФИЛМИ НА ГОДИНАТА, „ПЕЩЕРАТА“, ЩЕ БЪДЕ ИЗЛЪЧЕН ПРЕМИЕРНО ПО NATIONAL GEOGRAPHIC БЕЗ РЕКЛАМИ НА 14.03. OT 22 ЧАСА

Al Ghouta, Syria - Dr. Amani in the underground tunnels. (Photo credit: National Geographic)

Непосредствено преди телевизионния си дебют, продукцията ще бъде представена на голям екран, като част от София Филм Фест

Прожекцията ще се състои на 13.02. от 18 часа в „Дом на киното“

Спряганият за един от най-добрите филми на годината от The New York Times, Los Angeles Times, NPR и The Washington Post, „Пещерата“, номиниран за награда „Оскар“ за 2020 г., направи своя първи телевизионен дебют на 25 януари тази година в САЩ, последван от световно излъчване в 172 държави на 43 езика. Определян от критиците като „безпрецедентен“ и „невероятен“, филмът „Пещерата“ „ни показва живота на един сирийски ангел“.

Начело с двукратно номинирания за награда „Оскар“ режисьор Ферас Фаяд (Last Men in Aleppo), „Пещерата“ е вълнуващ портрет за смелост, издръжливост и женска солидарност. За обсадените цивилни граждани в разкъсваната от война Сирия надеждата и безопасността се намират под земята, в тайна подземна болница известна като „Пещерата“, където главната лекарка и педиатър д-р Амани Балур и колегите ѝ Самахер и д-р Алаа са извоювали правото да работят наравно със своите колеги мъже по начин, който би бил немислим в потискащата патриархална култура на повърхността. Следвайки жените, които се борят с ежедневните бомбардировки, с хроничен недостиг на доставки и консумативи и непрекъснатата заплаха от химически атаки, „Пещерата“ рисува портрет на смелост, устойчивост и женска солидарност, който буди възхищение. Филмътпредставя един непоколебим поглед към сирийската война и някои от нейните жени-герои.

В ролята си на сирийски кинорежисьор съм си поставил за мисия да хвърля светлина върху живота на сирийския народ и жестокостите, които и до днес продължават да се случват в моята страна“ – казва режисьорът Ферас Фаяд. – „В д-р Амани видях надежда и станах свидетел на това как се бори със стереотипите и предразсъдъците, които управляват нашето общество, докато лекува пациенти при ужасяващи обстоятелства. Нейната история трябваше да бъде разказана и съм много благодарен на National Geographic, че я споделя с толкова много хора.“

„След премиерата на „Пещерата“ на Международния филмов фестивал в Торонто,

д-р Амани и екипът ѝ трогнаха и вдъхновиха критиците и публиката със своята непоколебима смелост, състрадание и сила в лицето на съкрушителна опасност“ – споделя Каролин Бернщайн, изпълнителен вицепрезидент на глобално скриптирано съдържание и документални филми в National Geographic. – „Да разказваме удивителни, въздействащи и значими истории е в сърцето на това, което правим и сме изключително горди да споделим „Пещерата“ със зрителската аудитория на National Geographic по света, за да привлечем така нужното внимание към хуманитарната криза в Сирия.“

Филмът предизвиква важни дискусии сред различни общества из целия свят. Към момента се очаква над 6000 души да се включат в кампанията #StandWithDrAmani и да посетят близо 100 прожекции в училища, библиотеки и обществени центрове в над 60 града по света. Допълнителни материали, които ще подпомогнат и задълбочат диалога и ангажираността на зрителите ще бъдат достъпни за всички, които са вдъхновени от историята на д-р Амани.

Тези материали, както и информация относно други начини, чрез които можете да сте съпричастни, могат да бъдат открити на следния интернет адрес: www.StandwithDrAmani.com.

Първата прожекция на „Пещерата“ е на Международния филмов фестивал в Торонто, където печели наградата на публиката „Гролш“, а по-късно беше излъчен на повече от 30 филмови фестивала по света, включително Лондонския филмов фестивал на Британския филмов институт, Фестивалът „Мил Вали“, Фестивалът „Савана“ и Международния документален филмов фестивал в Амстердам. Филмът започна своя поход по кината през октомври 2019 г. и беше отличен с различни награди и признания, включително наградата за най-добър сценарий на Международната асоциация за документални филми, наградата Cinema Eye и е номиниран за наградата „Гилд“ за режисьори и продуценти, както и за отличието Golden Reel за звукова режисура.

Филмът е продуциран от студиото Danish Documentary Films, собственост на изцяло женски екип; Кристин Барфорд и Сигрид Дайкер са продуценти, а Ева Мулвад, Перниле Роуз Грьонкер и Микала Кро са изпълнителни продуценти. От страна на National Geographic Documentary Films изпълнителни продуценти са Каролин Бернщайн и Раян Харингтън, а изпълнителен продуцент за National Geographic е Мат Ренер.

За National Geographic Documentary Films

National Geographic Documentary Films са отдадени на това да доставят качествени документални филми на световно ниво, които покриват съвременни, провокативни и важни истории от най-добрите създатели на документално кино на планетата. National Geographic Documentary Films е подразделение на National Geographic Partners – съвместно дружество между Disney и National Geographic Society. Разширяването на знанията и разбирането ни за света е основна цел на National Geographic вече 132 години, а сега сме решени да отидем и по-далеч, да прескочим границите в името на нашите потребители… и да достигнем милиони хора по целия свят, в 172 държави и на 43 езика – вече го правим, всеки месец. NGP връща 27 процента от прихода си към фондацията с нестопанска цел National Geographic Society, за да финансира тяхната работа в сфери като наука, изследвания, архивиране, съхранение и образование. За повече информация посетете www.natgeotv.com или https://www.facebook.com/NatGeoBulgaria

За Danish Documentary

За малко повече от едно десетилетие Danish Documentary Production (създадена през 2007 г.) се утвърди като сериозен международен играч в света на висококачествените пълнометражни документални филми. Компанията се ръководи от трима талантливи режисьори и техният продуцент. Режисьорите са Перниле Роуз Грьонкер, която стои зад филми като „Манастирът” (награда IDFA), „Genetic Me” и „Hunting for Hedonia”; Ева Мулвад, която режисира „A Modern Man” „Хубав живот” и „Врагове на щастието” (награди Sundance и IDFA); и Микала Кро, режисьор на „A Normal Life” (награда на публиката CPH:DOX), „Cairo Garbage”, „Everything Is Relative” и „The Newsroom – Off the Record”. Продуцентът, който наглежда цялата компания е Сигрид Дайкер, който е продуцирал всички скорошни авторски филми на студиото, както и няколко външни такива.

Последвайте и ни харесайте:

About Author

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial